10 Adımda Sağlıklı Hamilelik

Bu yazımızda 10 adımda sağlıklı hamilelik beslenmesi sürecinden bahsetmek istiyoruz. Bunlardan ilki ilk üç ay kilo kontrolüne dikkat demek istiyoruz.  Nasıl olsa hamileyim iki canlıyım deyip iki katı yemek yemeğe hiç gerek yok. İlk üç ay özellikle ihtiyaçlarımız çok daha az. Aslında hamilelik öncesindeki gibi beslenmeye devam ederek az az ve sık sık beslenerek fazla lütfen kilo almayalım.

Hamile beslenmesi konusunda ikincisi folik asit. Hamilelikten hatta tercihen bir miktar daha önce bir ay kadar önce gibi Folik asit takviyesi almak çok önemli.  Tabii ki bu konuda mutlaka doktorunuza danışın ve doktorunuzun verdiği takviyeyi mutlaka kullanın. Tercihen on ikinci haftaya kadar da folik asit tüketimi tavsiye ediliyor.

Üçüncüsü gebeliğin yedinci haftasına kadar yüksek miktarda A vitamini alımından kaçının. Yapılan çalışmalarda on bin ünite üzerinde vitamini alındığında hamile kişilerde düşük riskini ortaya çıkartabildi kadar sonuçlar mevcut bu yüzden çok yüksek miktar ve A vitamini almaktan kaçının.

Hamile Beslenmesi

Hamile beslenmesi konusunda dördüncü maddemiz ise Demir eksikliğine dikkat etmektir. Mutlaka doktorunuz tarafından yapılan kan tahlilleri sonucunda kansızlığınızın olup olmadığından emin olun. Çünkü hamileyken kansızlık çok daha riskli bir durum haline gelebiliyor. Özellikle kansızlıkta halsizlik yorgunluk veya hamilelik sürecinde olup oluşabilecek bazı riskler ortaya çıkabiliyor.

Hamile beslenmesi
Hamile beslenmesi

Kansızlığa karşı da beslenmenizde mutlaka Demir’den yüksek olan besinleri tercih edin. Haftanın en az iki günü hatta üç günü kırmızı et veya köfte tüketmeye özen gösterin.

Hamile beslenmesinde beşinci olarak kafein alımına dikkat etmektir. Yapılan çalışmalarla çok yüksek miktarda kafein alımının özellikle düşük riskini artırabilir dair çalışmalar mevcut.  Özellikle önerilen miktar üç yüz miligram kadar yani iki kahve fincanı şeklinde. İki kahve fincana kadar kahve tüketebilirsiniz ama daha fazlasını tavsiye etmiyoruz kafeinsiz kahve tercih edebilirsiniz.

Altıncı ise kabuklu deniz canlılarından uzak durmaktır. Kabuklu deniz canlılarında yüksek miktar toksik madde olabiliyor. Bu yüzden bu riski ortadan kaldırmak adına hamilelik süresini de sizin sağlığınızı olumsuz etkilemesi ve bebeğin sağlığı olumsuz etkilemesin diye toksik madde anlamamızı engellemek adına kabuklu deniz canlıları tüketmenizi tavsiye etmiyoruz. Daha çok balık tercih ederseniz çok daha iyi olur biliyorsunuz balık gerçekten ona güç kaynağı ve çok sağlıklı hamilelik için. Bu yüzden haftanın iki veya üç günü ızgara veya buharda yapılmış bir balık tercih edebilirsiniz.

Hamilelikte Konserve Besinler

Yedinci ise hamilelikte konserve besinlerden uzak durulmasıdır. Özellikle konserve besinlerde Kolostrum botunu mikrobunun bulaşma riski oldukça yüksektir.  Bunu riske atmamak adına mevsiminde olan meyve sebzeleri taze şekilde tüketin.

Sekizinci ise yemek saatlerine dikkat etmek olmalıdır. Özellikle geç saatlerde akşam yemeği yememeye özen gösterin. Çünkü büyüyen karınla birlikte basınç da artmakta ve mide yanması reflü gastrit gibi mide şikayetleri ortaya çıkmaktadır. Pek çok hamilede aslında karşımıza çıkan sorunlar arasında. Bu yüzden mide yanmanız reflü şikayetleriniz olmasın diye çok geç saatlerde yemek yemeyin. Yemek yedikten sonra da eğilip kalkma gibi hareketler yapmayın. Eğer midenizle ilgili şikayetleriniz ortadan kalksın.

Çay kahve tüketimi yemekten en az yarım saat sonraya bırakın ki bu şekilde midenize daha rahat edecektir.  Aynı zamanda da çok kızarmış mayalı besinler tüketmekten kaçının.

Dokuzuncu ise probiotik kullanımını artırmak. Hem annenin sağlığı için hem bebeğin sağlığı için probiyotik kullanımı çok çok önemlidir. Yapılan çalışmalarda hamileyken düzenli probiyotik kullanan annelerde çocuklarda daha az alerji riskinin oluştuğu ve bağışıklık sisteminin çok daha yüksek olduğu ve hastalıklara daha az yakalandıkları ortaya çıkmıştır. Bu yüzden size mutlaka doktorunuza danışın ve probiyotik desteği alın.

Aynı zamanda besinlerle birlikte de özellikle kefir probiyotik yoğurt gibi probiyotik alımını artırabilirsiniz. Hamileyken özellikle daha temiz beslenmek. Bu yüzden Çin salatalarınızı iyi bir şekilde yıkanmış olduğundan emin olun. Sirkeli suyla beraber mutlaka yıkamaya özen gösterin. Kırmızı etlerin veya diğer balıketi, tavuk eti, hindi gibi tükettiğimiz etlerin de çok iyi bir şekilde piştiğinden emin olun. Yumurtanızın da mutlaka iyi piştiğinden emin olun.

Pastörize süt tercih edin bu şekilde daha güvenli beslenmiş olursunuz. Siz bebeğinizi sağlıkla dünyaya getirin ve sağlıklı uzun güzel bir ömrü olsun. 10 Adımda Sağlıklı Hamilelik adımlarını uygulayarak daha sağlıklı hamilelik dönemi geçirebilirsiniz.

Yorum yapın